Radovan Vítek a CPI Property Group vyhráli soud v New Yorku. Kingstown a Čmejla opět neuspěli

CPIPG Média a PR Radovan Vítek a CPI Property Group vyhráli soud v New Yorku. Kingstown a Čmejla opět neuspěli
Business zprávy Lucembursko
Radovan Vítek a CPI Property Group vyhráli soud v New Yorku. Kingstown a Čmejla opět neuspěli

6. září 2020 - CPI Property Group, největší vlastník nemovitostí v České republice, Berlíně a regionu střední a východní Evropy, s potěšením oznamuje zásadní vítězství u soudu v New Yorku. Soud v New Yorku 4. září 2020 zamítl žalobu, kterou podali v dubnu minulého roku společnosti Kingstown a s přes svoje společnosti Investhold LTD a Verali Limited pak Marek Čmejla a Jiří Diviš, a případ uzavřel.

"Od počátku jsme tvrdili, že žaloba nemá jakýkoli reálný základ. Jediným účelem bylo vynutit si neopodstatněné vyrovnání pomocí nátlaku vytvořeného negativními, pozornost přitahujícími zprávami v médiích. Nenechali jsme se zastrašit a spravedlnost se teď postavila za nás,“ říká Martin Němeček, generální ředitel společnosti CPI Property Group a dodává: „Skupina tak uzavírá tuto kapitolu svojí historie.“

Soud pro obvod Southern District of New York navíc rozhodl bez slyšení již v přípravné fázi, nezabýval se tedy ani faktickými tvrzeními žalobců. V rámci zamítnutí žaloby newyorský soud rozhodl, že příslušnou jurisdikcí pro řešení nároků ze strany Kingstown je případně Lucembursko, kde Kingstown podali žalobu již v roce 2015. Soud dále poukázal, na podstatné podobnosti mezi americkou žalobou a žalobou podanou v Lucemburku, kterou soud proti CPI Property Group zamítl v červnu 2019.  Soud v New Yorku dokonce uvedl, že podání žaloby dle amerického zákona o organizovaném zločinu (RICO) bylo motivováno možností získání trojnásobku náhrady škody, což samo o sobě není legitimní důvod pro výběr amerických soudů.

„Jedná se o další pozitivní rozhodnutí v kauze Kingstown/Investhold v řadě. V červnu 2019 soud v Lucembursku vydal rozsudek, v němž odmítl žalobu Kingstown proti CPI Property Group jako věcně neprojednatelnou. A teď dal konečně newyorský soud za pravdu našemu návrhu na zamítnutí žaloby,“ doplňuje Martin Němeček a uzavírá: „Rozhodnutí mohlo být navíc vydáno již dříve, kdyby Kingstown a Investhold nezdržovali řízení opakovaným podáním žaloby.“

Kingstown se může proti rozhodnut odvolat, CPI Property Group je však přesvědčená, že důvody pro odvolání jsou mimořádně slabé. 

Kontakt pro média

Jakub Velen

j.velen@cpipg.com

+420 770 171 224