O skupině CPI PG

CPIPG O skupině CPI PG


Jsme největším vlastníkem výdělečných nemovitostí v České republice, Berlíně a regionu střední a východní Evropy0 let
zkušeností na trhu s nemovitostmi v klíčových regionech v Čechách, Berlíně a ve střední a východní Evropě.
0 €bn
hodnota spravovaných nemovitostí dlouhodobě generující stabilní příjem.
0 %
našich nemovitostí se nachází v Česku a Berlíně.
No. 0
vlastník kanceláří v Praze a Berlíně; vlastník maloobchodních prostor v České Republice
0 %
z našeho portfolia patří oblasti kanceláří a maloobchodu
0 %
Míra obsazenosti v našem portfoliu ukazuje konzistentní zlepšování
Skupina CPI Property Group je předním dlouhodobým vlastníkem výdělečných nemovitostí v České republice, Berlíně a regionu střední a východní Evropy. Ústředí skupina sídlí v Lucembursku a její akcie jsou kótovány na Frankfurtské burze cenných papírů.

Skupina CPI Property Group („CPIPG“ nebo „Skupina“) vlastní a provozuje rozsáhlé, diverzifikované a kvalitní portfolio nemovitostí oceněné ke dni 30. září 2019 na 7,9 miliard €.

Největší segment Skupiny tvoří kanceláře (42 %, převážně v Praze a Berlíně), po nichž následují maloobchodní objekty (27 %, převážně v České republice). CPIPG vlastní také hotely a resorty (10 %), rezidenční nemovitosti (9 %), pozemkovou banku (7 %), nemovitosti určené pro výstavbu (2 %) a průmyslové, zemědělské a logistické objekty (3 %).

Více než 70 procent nemovitostí CPIPG se nachází v České republice (51 %) a Berlíně (26 %), přičemž zbývající nemovitosti jsou roztroušené po zbytku regionu střední a východní Evropy (17 %) a v menším rozsahu po západní Evropě (5 %).

Skupina působí ve čtyřech hlavních segmentech, v nichž máme platformy, jež mají na trhu přední pozici a těží z rozsahu, zkušeností a aktivní správy majetku:

Česká republika – naše historie v České republice se datuje od založení Czech Property Investments, a.s. v roce 1991 Radovanem Vítkem, hlavním akcionářem Skupiny. Představuje největší trh CPIPG, na němž máme bezkonkurenční zkušenosti a místní znalosti.

Jsme největším pronajímatelem kanceláří v Praze, největším pronajímatelem maloobchodních prostor a druhým největším pronajímatelem rezidenčních nemovitostí v České republice.

Berlín – prostřednictvím naší dceřiné společnosti Gewerbesiedlungs-Gesellschaft mbH („GSG“) jsme největším vlastníkem komerčních nemovitostí v Berlíně s kancelářskými prostorami o rozloze téměř 1 milion metrů čtverečních.

Hotely a resorty – CPIPG vlastní a provozuje naše hotely, které se nacházejí především v regionu střední a východní Evropy.

Doplňkové nemovitosti – portfolio doplňkových nemovitostí je tvořeno především platformami Skupiny v Maďarsku a Polsku. Tento segment zahrnuje také investice na Slovensku, ve Francii, Itálii, Velké Británii a Rumunsku.

Strategie Skupiny spočívá v zajišťování dalšího růstu jejího portfolia v regionu střední a východní Evropy s hlavním zaměřením na kanceláře v Praze, Berlíně, Varšavě a dalších velkých městech.

CPIPG má úvěrový rating na úrovni investičního stupně od mezinárodních ratingových agentur S&P (BBB), Moody’s (Baa2) a Japan Credit Rating Agency (A-), což Skupině umožnilo působit od roku 2017 jako častý a zavedený emitent na mezinárodních trzích s dluhopisy napříč různými měnami a nástroji.ManagementMartin Němeček

CEO

Zdeněk Havelka

Executive Director

Tomáš Salajka

Director of Acquisitions, Asset Management & Sales

David Greenbaum

CFO

Pavel Měchura

Group FInance Director

Jan Kratina

Director of CPI Hotels

Historie

1991

ZALOŽENÍ CZECH PROPERTY INVESTMENTS1999-2003

AKVIZICE REZIDENČNÍHO PORTFOLIA

Nákup bytového portfolia, které v současnosti tvoří 12,500 bytových jednotek pod značkou CPI BYTY


2002

VYDÁNÍ PRVNÍCH DLUHOPISŮ NA ČESKÉM TRHU

Skupina se dostává do čela nejvýznamnějších českých realitních investorů.


2013

EXPANZE DO ZAHRANIČÍ

Akvizice investiční a developerské skupiny ABLON Group Limited, vlastnící významné nemovitostí portfolio ve střední a východní Evropě.


2014

SPOJENÍ CPI & GSG A ZALOŽENÍ CPI PROPERTY GROUP

Tento krok nechal vytvořit mimořádně silnou evropskou realitní skupinu s vyváženým portfoliem

DOKONČENÍ PROJEKTU QUADRIO

Nejvýznamnější dokončený developerský projekt CPI PG

2016

HLAVNÍ DLUHOPISOVÉ OPERACE

Aktivní emise na místních trzích s dluhopisy za účelem posilující profil financování skupiny
2017

AKVIZICE OBCHODNÍHO PORTFOLIA Z FONDŮ CBRE

Největší akvizice skupiny: Portfolio 11 obchodních center v Česku, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku
CELKOVÁ HODNOTA NEMOVITOSTÍ PŘESÁHLA 6 MILIARD EUR


DALŠÍ EXPANZE V NĚMECKU

Akvizice vysoce kvalitních komerčních nemovitostí v Berlíně a blízko Karlsruhe


RATINGOVÉ A SENIORNÍ DLUHOPISY

Hodnocení Baa3 od Moody's a vydání inauguračního senior nezajištěného dluhopisu ve výši 825 mil. EUR2018

CELKOVÁ HODNOTA PORTFOLIA NEMOVITOSTÍ PŘEKROČILA 7 MILIARD €

TRANSFORMACE KAPITÁLOVÉ STRUKTURY

Hybridní dluhopisy a nezajištěné prioritní dluhopisy v EUR, CHF a JPY použité ke splacení zajištěného dluhu / dluhu dceřiných společností

POZITIVNÍ VÝVOJ RATINGU

Nový rating BBB od S&P, zlepšení ratingu na Baa2 od Moody’s, nový rating A-od Japan Credit Rating Agency

2019

CELKOVÁ HODNOTA PORTFOLIA NEMOVITOSTÍ SE BLÍŽÍ 8 MILIARDÁM €

BERLÍNSKÉ PORTFOLIO PŘEVYŠUJE 2 MILIARDY €

POKRAČUJÍCÍ TRANSFORMACE KAPITÁLOVÉ STRUKTURY

První emise zelených dluhopisů. Nezajištěné dluhopisy vydané v měnách EUR, HKD a USD. Další hybridní emise a první emise dluhopisů typu Schuldschein. Nový revolvingový úvěr ve výši 510 milionů €

AKVIZICE VE VARŠAVĚ V POLSKU

V říjnu byla oznámena plánovaná akvizice kanceláří ve Varšavě v hodnotě 800 milionů €. Do konce roku 2019 byly uskutečněny transakce v hodnotě 600 milionů €

Současný rozsah CPI Property Group vznikl v roce 2014 propojením portfolia české CPI Group (Czech Property Investments) a německé GSG Group (bývalé Orco Germany). Nový většinový vlastník Radovan Vítek přinesl do skupiny hodnotné nemovitostní portfolio společně s více mnoha lety zkušeností s investicemi na středoevropském realitním trhu.

GSG Group založena v roce 2004 byla lídrem v oblasti pronájmu poskytování komerčních nemovitostí v Berlíně, zaměřena na investice do nemovitostí, development a správu nemovitostí. Díky akvizici německé společnosti Gewerbesiedlungs-Gesellschaft (GSG) se v roce 2007 GSG Group stala největším vlastníkem kancelářských nemovitostí a obchodních ploch v Berlíně. Portfolio se vyšplhalo na více než 850 000 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Rok 2014 přinesl rozšíření aktivit prostřednictvím společnosti Wertpunkt Real Estate Experts GmbH o poskytování správy nemovitostí třetím stranám.

CPI Group, respektive její mateřská společnost Czech Property Investments, byla založena v roce 1991 a od té doby šířila své aktivity na českém, slovenském, maďarském a polském trhu napříč všemi segmenty – kancelářské budovy, nákupní centra a retail parky, průmyslové areály, developerské projekty a portfolio pozemků. K důležitým aktivitám se řadí významné akvizice, které ještě více posílily diverzifikaci portfolia, například v případě nájemních bytů, retailových nemovitostí či celých developerských společností jako byl maďarský Ablon. V roce 2012 uskutečnila CPI Group první veřejnou emisi korporátních a projektových dluhopisů, které se setkaly s velkým úspěchem, a staly se tak dalším zdrojem financování. Skupina se postupem času dostala do čela nejvýznamnějších českých realitních investorů.

V červnu 2014 realitní investor Radovan Vítek začlenil 100% podíl české CPI Group do německé GSG Group. Tento krok nechal vytvořit mimořádně silnou evropskou realitní skupinu s vyváženým portfoliem, které zahrnuje širokou škálu nemovitostí v České republice, Německu, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Mimořádná valná hromada dne 28. srpna 2014 rozhodla o změně jména pro spojenou skupinu z názvu GSG Group na CPI Property Group.

V roce 2017 skupina uzavírá zatím svou historicky největší akvizici. Z fondů spravovaných CBRE Global Investors získává maloobchodní portfolio zahrnující 11 velkých obchodních center v Česku, v Maďarku, v Polsku a v Rumunsku. Patří mezi ně například obchodní centra Olympia Plzeň, Nisa v Liberci, Ogrody v polském Elblagu či Polus v Budapešti. Součástí akvizice je také administrativní komplex Zlatý Anděl na Praze 5 a dva maďarské obchody Intersparu.

CPIPG od konce roku 2017 získala příznivá hodnocení na úrovni investičního stupně od mezinárodních ratingových agentur a kapitálová struktura Skupiny prošla významnou transformací. Počínaje historicky prvním ratingem na úrovni investičního stupně od Moody’s v podobě ratingu Baa3 v září 2017 (následně zlepšeného na Baa2 v roce 2018) byl v roce 2018 tento úspěch doplněn následným ratingem BBB od S&P a ratingem A- od Japan Credit Rating Agency. Skupina se tak mohla stát častým a zavedeným emitentem na mezinárodních trzích s dluhopisy a přilákat různorodou a širokou základnu investorů. V průběhu posledních 2 let CPIPG emitovala dluhopisy a jiné nástroje v hodnotě více než 4 miliardy € v četných měnách (EUR, USD, JPY, HKD a CHF) a formátech (prioritní nezajištění dluhopisy, hybridní dluhopisy, zelené dluhopisy, dluhopisy typu Schuldschein a dluhopisy pro soukromé investice) v rámci refinancování významného objemu dřívějších zajištěných dluhů a dluhů dceřiných společností. Díky těmto významným aktivitám v podobě emisí na kapitálových trzích a významným refinancovacím aktivitám se podíl nezatížených aktiv CPIPG ke dni 30. září 2019 zvýšil na rekordních 70 %, zatímco zdroje likvidity dosahovaly 1,4 miliardy € a čistý poměr úvěru k hodnotě činil pouhých 33 %.

CPI